Į pradžią

Šįvakar per LTV2 - Kauno kino festivalis ir Stasys Eidrigevičius

repository_misc/news//mfile_163
2009-11-16

Tarptautinio Kauno kino festivalio organizatoriai kartu su LTV2 kviečia visus, kurie nespėjo išvysti filmo su lietuvių dailininku Stasiu Eidrigevičiumi „Buzkaši - stepių daina“ (rež. Jacques Debs) spalį Kaune arba Vilniuje, pasinaudoti galimybe jį pamatyti šį vakarą per LTV2 kanalą. 18.05 bus parodytos akimirkos iš Tarptautinio Kauno kino festivalio ir jo metu vykusio susitikimo su Stasiu Eidrigevičiumi bei filmo kūrėju Jacques Debs, kurios primins neseniai įvykusius įspūdingus susitikimus bei sukurs gerą nuotaiką stebėti filmą.

„Filmas „Buzkaši – stepių daina“ pasakoja meilės istoriją, pasitelkdamas poezijos, dailės ir, žinoma, kino mūzas. Prancūzijoje ir Uzbekistane kurta juosta – tai režisieriaus meistriškai nupinta dokumentinė, mitologinė, vaidybinė, pasakos pynė. Nepaisant to, kad Stasys Eidrigevičius vaidina save, dailininką, jo vaidmuo tarytum atitolina nuo dokumentiškumo – jis yra žiauraus tradicinio uzbekų žaidimo buzkaši liudininkas: piešia žaidime dalyvaujančių vyrų portretus, kuria dekoracijas žaidimo veiksmui. S. Eidrigevičiaus vaidmuo bei jo kūryba meistriškai paklūsta režisieriaus įkvėpimui, o pasakotojo cituojamos garsaus 14 amžiaus persų poeto Hafizo meilės poemos paverčia istoriją mistiška stepių pasaka“, - 2009 metais sukurtą filmą apibūdina Tarptautinio Kauno kino festivalio direktorė Ilona Jurkonytė.

Juostos „Buzkaši – stepių daina“ siužeto atspirtis – meilės trikampis. Dviems vyras simpatizuojanti ir išsirinkti negalinti Mohabat nusprendžia tekėsianti už to, kuris nugalės buzkaši varžybose. Poetas ir dailininkas turi pereiti kalnus ir stepes, kad susirungtų triukšmingoje ir dulkėtoje raitelių kovoje ir laimėtų gražuolės Mohabat ranką ir širdį. Tradicinio Rytų kraštų žaidimo buzkaši taisyklės griežtos – jį laimės vyrų kuopa, pirmoji sutvardžiusi avino kūną be galvos.

Dirbdamas prie šio filmo, S.Eidrigevičius 40 dienų piešė senosios persiškos meilės istorijos versiją. Dailininko piešiniai atveria ir uždaro filmo dalis, panašiai kaip knygos skyrių iliustracijos. Juostoje kinas kūrybiškai susilieja su atpažįstamu S. Eidrigevičiaus braižu.

Trečiąkart Kaune ir Vilniuje įvykęs Tarptautinis Kauno kino festivalis žiūrovams parengė keturias filmų programas –„Platus kampas“, „Visos mūzos“, “Muzika, keičianti pasaulį“ ir „Šiaurės garsai kine“ – su daugiau kaip trisdešimčia kino juostų – apie 80 filmų seansų. Festivalis vyko spalio mėnesį  Kauno kino teatre „Romuva“ ir Vilniaus kino teatre „Pasaka“.

Grafikas Stasys Eidrigevičius gimė 1949 m. Mediniškiuose, Lietuvoje. Nuo 1980-ųjų gyvena Lenkijoje. Jis – įvairialypis menininkas, kuriantis iliustracijas knygoms, fotografiją, plakatus, instaliacijas ir kt. Menininkas yra įvertintas apdovanojimais už knygų iliustravimą, grafikos darbus, plakatų meną Lenkijoje, Ispanijoje, Suomijoje, Japonijoje ir kitose šalyse.

Žakas Debsas (Jacques Debs) – prancūzų režisierius, scenarijų autorius ir filmų prodiuseris. Dirba su Prancūzijos televizijomis, kurioms sukūrė beveik 100 dokumentinių filmų, rodytų tarptautiniuose festivaliuose visame pasaulyje. Režisierius domisi Vakarų civilizacijos periferijomis: regionais ir kultūromis, kur mūsų suvokimas išbandomas, o vertybės kvestionuojamos.