Į pradžią
sfile_

Algirdo Tarvydo fotografijų parodos „Robertas Verba filmuoja“ atidarymas

sfile_
  • 2010 spalio 3d. 18:00  VDU Menų galerija 101, Laisvės al. 53, Kaunas
1968–1969 metais operatorius ir režisierius Robertas Verba Lietuvos kaimuose įkvėptai filmavo vyriausios kartos žmones. Klausinėjo apie jaunystę, jausmus, apie tai, kaip jie anuomet kūrė šeimas ir kaip klostėsi likimai tose šeimose. Būtent vestuvėms, papročiams ir gyvenimui iki jų ir po to skirtas Roberto Verbos filmas „Čiutyta rūta“, kur senovinės, patriarchalinės lietuvių patirtys buvo gretinamos su tų dienų jaunimo požiūriais. Filmas „Šimtamečių godos“ jau apėmė platesnes temas, tai epiškas lietuvių tautos portretas su Roberto Verbos itin mėgta kartų akistata. Tuo pat metu dokumentininkas kūrė ir konkretų rašytojos Ievos Simonaitytės portretą, jo kadrais primindamas Mažosios Lietuvos žmonių lemtį.

Kartu su Robertu Verba, tuo metu jau pripažintu klasiku, dirbo ir jaunas, ką tik atėjęs į kino studiją operatorius Algirdas Tarvydas.
Jis ir filmavo, ir fotografavo. Algirdo Tarvydo nuotraukų dėka šiandien galima pažvelgti į Roberto Verbos darbo procesą. Fotografuota Ievos Simonaitytės gimtinėje Priekulėje, įvairiuose Lietuvos regionų kampeliuose, kur kraštotyrinkų padedami filmininkai rasdavo šimtamečius. Algirdas Tarvydas dėmesingai ir ištikimai stebėjo, kaip poetinės dokumentikos meistras dirba, kaip jis atidžiai bendrauja su savo herojais.

Daug keliaudami po Lietuvą, dokumentininkai užsuko ir į Roberto Verbos gimtąjį Medekšinės kaimą Raseinių rajone. Gimtosios sodybos jau nebebuvo, ir Algirdas Tarvydas užfiksavo Robertą Verbą sėdintį ant akmens toje vietoje, kur kadaise buvo tėvų namas. Kitame kadre – Robertas Verba su savo dukra Monika kino studijos kieme Žvėryne.

Ši paroda – tik kukli dalis iš Algirdo Tarvydo, šiandien žinomo operatoriaus ir režisieriaus, fotoarchyvo, kuriame užfiksuota Lietuvos kino istorija, talentingi kūrėjai.

Parodos atidaryme dalyvauja operatorius ir režisierius Aloyzas Jančoras, kurio debiutas kine siejamas su Robertu Verba. Dvylika metų jaunesnis operatorius nuo 1970 m. dirbo kūrybinėje R.Verbos grupėje, savarankiškai filmavo jo filmus „Seserys“, „Paskutinė vienkiemio vasara“, „Maestro jaunesnysis“, „Pasaulį vaizduojuos kaip didelę simfoniją… M. K. Čiurlionis“ (su Donatu Pečiūra). Aloyzas Jančoras yra dirbęs kronikoje, filmavęs ne tik dokumentinius, bet ir vaidybinius filmus. 1997 m. įkūrė VšĮ „A. Jančoro videoantologija“, kuria filmus apie Lietuvos kultūros įvykius ir asmenybes.

Parodos atidarymo metu bus rodomas Roberto Verbos režisuotas filmas, kuriame yra ir Aloyzo Jančoro nufilmuoti kadrai: „Šventėn“ (1970, 10 min, režisierius Robertas Verba, scenarijaus autoriai Laima Pangonytė, Robertas Verba, operatoriai: Robertas Verba, Aloyzas Jančoras, Arvidas Andrijus Baronas, Zacharijus Putilovas, Jonas Abaronas, garsas: Stasys Vilkevičius).