Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_1601

Boksininkas ir mirtis

Boxer a smrť
Režisierius: Peter Solan

Čekoslovakija, drama, 1963m. 120 min.

Manydamas, kad jis turi įgimtą talentą koviniam sportui, nuobodžiaujantis komendantas Kraftas nacių koncentracijos stovykloje sau ieško bokso partnerio. Paieškos atrodo bevaisės iki tol, kol Krafto akys užkliūna už kalinio Jano Komineko, buvusio profesionalaus boksininko. Padėtis pasikeičia pernakt: Kominekas nevalingai tampa privilegijuotu asmeniu, komendanto partneriu. Kalinys priima žaidimo taisykles, tikėdamasis išvengti mirties ir iškovoti geresnes sąlygas savo draugams, tačiau ar tai įmanoma? Ši Peterio Solano juosta yra drąsus žvilgsnis į žmogiškumo degradavimą fašizmo laikotarpiu, kurio pamiršti neverta ir šiandien. „Boksininkas ir mirtis“ – tai filmas, originaliai žvelgiantis į vieną žiauriausių žmonijos išradimų – koncentracijos stovyklą.

Apie režisierių:

Peteris Solanas gimė 1929 m. Slovakijoje (anuometinėje Čekoslovakijoje). 1953 m. baigęs režisūros studijas Prahoje, grįžo į Bratislavą. Jau karjeros pradžioje išryškėjo keli pagrindiniai režisieriaus kūrybos bruožai: atvirumas ir drąsiai keliami socialiniai klausimai. Užuot konformistiškai įėjęs į kino industrijos virtuvę, P. Solanas jau savo pirmuoju filmu „Velnias nemiega“ (Čert nespí, 1956) tuomet šalį valdžiusiems komunizmo funkcionieriams įrodė, kad filmuose nevengs kalbėti apie tai, kas jam svarbu. Būtent dėl jam būdingo tiesumo ir nuoširdumo režisieriaus darbai buvo vertinami įvairiuose kino festivaliuose visame pasaulyje. „Boksininkas ir mirtis“ – vienas labiausiai pripažintų jo filmų, puikiai atspindintis Peterio Solano kūrybos keliamas žmogiškumo vertybes.

Programos dalis: Kino aukso amžius: Slovakų naujoji banga

Scenarijus: Józef Hen, Tibor Vichta, Peter Solan

Operatorius: Tibor Biath

Muzika: Wiliam Bukový

Vaidina: Štefan Kvietik, Manfred Krug, Valentína Thielová, Józef Kondrat, Edwin Marian, Gerhard Rachold, Jindřich Narenta, Edmunt Ogrodziński, Janusz Bobek