Į pradžią

Viramundo

repository_misc/news//mfile_352
2013-06-05

Brazilijos džiunglės. Aborigenų kaimai Australijoje. Pietų Afrikos Respublikos miestų kvartalai. Į šiuos kraštus nukels muzikinė kino kelionė „Viramundo“.


Režisierius - Pierre-Yves Borgeaud
 
Prancūzija, Šveicarija, dokumentika, 2012 m., 95 min, anglų kalba su lietuviškais subtitrais. 
 
Kelionė prasidės Brazilijoje, Bahios regione. Ten prieš 71-erius metus gimė pasaulinė muzikos legenda Gilberto Gilas. Muzikantas, politinis aktyvistas, spėjęs pabūti ir Brazilijos kultūros ministru, Gilas iškeliauja į tolimas šalis ieškodamas ryšių su unikaliomis nykstančiomis Australijos aborigenų, Pietų Afrikos regiono ir pačios Brazilijos kultūromis. 
 
Filmas pavadinimą gavo iš garsios Gilberto Gilo dainos „Viramundo“ (liet. „keičiantis pasaulį“) apie brazilų Tadą Blindą – legendinį personažą Viramundo, gimusį Brazilijos vargingiausiame šiaurės rytų regione. Kaip ir jis, G. Gilas stengiasi keisti pasaulį – išsaugoti nykstančias kultūras, jų muziką ir tradicijas, siekti jų išsilaisvinimo. Tik, skirtingai nei legendinis Viramundo, rankose jis laiko ne mačetę, o gitarą. Ir muzikuoja jis drauge su kiekvienu, kurį sutinka savo kelyje.  
 
---
 
Australijoje Gilberto Gilą pasitinka buvęs „Midnight Oil“ vokalistas Peteris Garrettas, dabartinis Australijos švietimo ir jaunimo reikalų ministras. P. Garretto daina „Beds are burning“ apie ilgai trukusius aborigenų kankinimus yra tapusi tarptautiniu hitu ir tamsiąsias Australijos problemas ištraukusi į tarptautinę šviesą. Gilas lankosi plačiose ir sausose šiaurinės Australijos žemėse, sutinka Yolngu genties žmones, groja su tenykščiais savo šaknų ieškančiais muzikantais. 
 
Atvykęs į Johanesburgą (PAR), Gilas dirba legendiniame „Market“ teatre, kuris net rasinės segregacijos laikais išliko atviras ir būrė daugiakultūrę kūrėjų ir atlikėjų bendruomenę. Kartu su šio teatro atlikėjais ir garsiu PAR politiniu aktyvistu ir dainininku Vusi Mahlasela brazilų muzikantas surengia neįtikėtinai emociškai stiprų pasirodymą. „Tu esi, nes esu aš. Aš esu, nes esi tu,“ – Zulu filosofiją Gilui aiškina V. Mahlasela.
 
Apkeliavęs pasaulį Gilas grįžta į Braziliją, Amazonės širdį, kur aplanko vietinius indėnus, kovojančius už savo tradicijų išsaugojimą ir surengia paskutinį koncertą.

Filmo premjera Lietuvoje – birželio 20 dieną Kine po žvaigždėmis, o nuo birželio 21 d. Kaune „Romuvos“ kino teatre ir Panevėžyje kino centre „Garsas“. Pirmą kartą Lietuvoje kartu su premjera kino teatruose filmas bus pristatytas ir užsakomųjų vaizdo paslaugų sveitainėse. Interaktyviosios Gala naudotojai galės filmą pamatyti videonuomoje.

Filmo ištraukos: