Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_3179

Anotės arka

Anote's Ark
Režisierius: Matthieu Rytz

Kanada, 2018 m., dokumentinis, 77 min., anglų k. su lietuviškais subtitrais, V

Nedaug virš jūros lygio tepakilusi salų valstybė Kiribatis susiduria su siaubingu iššūkiu – neišvengiamai kylantis jūros lygis šalį nušluos nuo Žemės paviršiaus. Kiribačio prezidentas Anote Tong skubiai ieško būdų apsaugoti savo tautiečius ir išsaugoti jų orumą, o daugelis Kiribačio piliečių jau dairosi į tolimus uostus.

Tarptautinių diskusijų dėl klimato ir klimato kaitos sukeltos migracijos pripažinimo esant viena svarbiausių šiuolaikinio žmogaus problemų fone kamera fiksuoja Anotės kovą dėl tautos išlikimo. Drauge stebime ir jaunos šešių vaikų motinos Sermerės pastangas su visa šeima emigruoti į Naująją Zelandiją. Grėsmė kyla ne tik šiai šeimai, visai Kiribačio tauta ir jos 4 tūkstantmečių senumo kultūrai – išlikimo klausimas netrukus palies visoje planetoje žemumose gyvenančias populiacijas.

Apdovanojimai:
2018 m. geriausio ilgametražio filmo apdovanojimas Filadelfijos aplinkosaugos filmų festivalyje
2018 m. specialus paminėjimas Tarptautinių dokumentinių filmų kategorijoje Los Andželo Ramiojo vandenyno kino festivalyje
2018 m. „Tvarumo apdovanojimas“ Teksaso „Thin Line“ festivalyje

Apie režisierių

Matthieu Rytz yra prodiuseris, kuratorius, fotografas ir režisierius. Baigęs vizualinės antropologijos studijas, jis pastaruosius dešimt metų keliauja po pasaulį fiksuodamas kultūrinę įvairovę. Jo nuotraukos rodytos tarptautinėse parodose. M. Rytz siekia fiksuoti sudėtingas žmogiškąsias istorijas, ypatingą dėmesį skirdamas Žmogaus ir Gamtos santykiui. Viena jo kūrybinių sričių yra foto-instaliacijos, o šiuo metu jis kuria tarpdisciplininį projektą, kuriame derina ir kino juostą, ir foto kadrus, ir virtualiąją realybę, mediją pasirinkdamas pagal naratyvo poreikius.

„Anotės arka“ yra pirmasis M.Rytz režisuotas, prodiusuotas ir filmuotas ilgametražis dokumentinis filmas, pirmąsyk parodytas Sundance kino festivalyje 2018 m.

Apie Prezidentą Anotę Tong

Prezidentas A.Tong yra vienas kovos prieš klimato kaitą ir už vandenynų išsaugojimą lyderių, dukart nominuotas Nobelio taikos premijai, 2015 apdovanotas Sunhako taikos premija, o 2012 m. - Hillario premija.

Tris kadencijas Kiribačio respublikos prezidentas, A.Tong susidūrė su nepaprastu iššūkiu ir labai niūriomis prognozėmis, pasak kurių Kiribatį greitai pasiglemš jūros bangos, o visa populiacija bus priversta palikti salas. Šių prognozių akivaizdoje valdyti šalį atrodo nepavydėtina ir neįveikiama, tačiau Anotei per 13 prezidentavimo metų pavyko pasiekti labai daug. Jam vadovaujant Kiribačio vyriausybė įsteigė į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą įtrauktą Fenikso salų saugomą teritoriją (apie 240 km²), kurioje draudžiama žvejyba ir gavybos pramonės veikla. Prezidentas įsitikinęs, kad šis pasiekimas yra kur kas daugiau nei Kiribačio tautos dovana žmonijai – jis tikisi, kad tai bus įkvėpimas kitiems.

Už savo vizionierišką veiklą ir gebėjimą derinti politiką su humanitariniais ir ekologiniais tikslais Tongas pelnė Peter Benchley vandenyno apdovanojimą. Jam suteiktas Nacionalinio P. Korėjos Pukjongo universiteto inžinerijos garbės daktaro laipsnis.

Scenarijus: Matthieu Rytz

Operatorius: Matthieu Rytz

Muzika: Patrick Watson

Prodiuseris: Bob Moore, Mila Aung-Thwin