Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_2587

Kur gyvena drakonai

Here Be Dragons
Režisierius: Mark Cousins

Jungtinė Karalystė, 2013, dokumentika, 79 min., anglų k. su lietuviškais subtitrais, V

Kodėl viduryje miesto stovi piramidė? Ar šie vaikai yra laimingi? Nejau šis šuo, tupintis kitoje gatvės pusėje, mane užpuls? O ką gi reiškia šis mąslus moters žvilgsnis? Ko gero tokius keistus ir,  tarytum, nereikšmingus klausimus teko užduoti kiekvienam mėgstančiam keliauti ir vaikštinėti po neatrastas vietas. Šį kartą į savotišką kelionę po Albaniją žiūrovus kviečia režisieriaus Mark Cousins. Menininkas penkioms dienoms atvyksta į šią šalį ir joje filmuoja tai, kas atsiveria prieš jo akis. Netikėtai jis sužino, jog šalies filmų archyve esančios filmų juostos pūva. Tirdamas šio reiškinio priežastis, režisierius susiduria su dar sudėtingesniais vietos istorijos ir atminties klausimais. Galbūt, XX amžius, kuomet Albaniją valdė diktatorius Enver Hoxha, buvo toks traumuojantis ir žiaurus, jog šalies filmų paveldui turėtų būti leista išnykti? O, galbūt, tokia nacionalinė užmarštis ir turi būti sveikintina? Chris Marker kūrybos gerbėjo, Cousinso meditacinis kelio filmas siūlo žiūrovams įžvalgią asmenišką rėžimo architektūros interpretaciją bei žvilgsnį į žymaus albanų ikonų tapytojo Onufri kūrybą. 

Anksčiau, kuomet kartografai nepakankamai žinodavo apie šalį, toje vietoje, kur turėdavo būti pažymėtas tas nepažįstamas kraštas, žemėlapyje užrašydavo - „Čia gyvena drakonai“. Būtent tokiu, nežinomu kraštu ilgus dešimtmečius ir buvo Albanija. Tik įdomu, ar šiandien joje begyvena bent vienas drakonas?

Apie režisierių:

Režisierius ir kino kritikas Markas Cousinsas gimė 1965 m. Alsteryje, Airijoje. Iš pradžių filmus tik pristatinėjęs, 2009 m. pats ėmėsi režisūros bei scenarijų rašymo – sukūrė filmus „Pirmasis filmas“ (The First Movie, 2009), „Kino odisėja“ (A Story about Film: An Odyssey, 2011), „Filmas pavadinimu „Meilė“ (What Is This Film Called...Love?, 2012), „Pasakojimas apie vaikus ir kiną” (A Story of Children and Cinema, 2013). Kartu su aktore Tilda Swinton 2009 m. pradėjo iniciatyvą, kuri vėliau išaugo į nepriklausomą, mobilų kino festivalį.

Scenarijus: Mark Cousins

Operatorius: Mark Cousins

Muzika: Immigrant Suns, Elizabeth Temple