Į pradžią
repository_misc/movies/sfile_1895

Pajūrio klimatas

Piejūras klimats
Režisierius: Rolands Kalniņš

Latvija, Drama, 1974 m., 40 min., latvių k. su angliškais ir lietuviškais subtitrais

Erikas, Haris ir Guntis dirba dujų kompanijoje. Paplūdimyje sutiktai simpatiškai merginai Dainai Erikas pasisako esąs vyriausiasis kompanijos inžinierius. Tačiau vėliau paaiškėja, kad Daina yra naujoji kompanijos inžinierė. Jiedu vėl susitinka mėgėjų teatro grupėje, kur spektaklyje vaidina Antonijų ir Kleopatrą. „Pajūrio klimatas“ – labiausiai nuo cenzūros nukentėjęs Rolando Kalninio filmas. Įpusėjus filmavimą, jis buvo sustabdytas ir didžioji dalis filmuotos medžiagos sunaikinta. Sovietų funkcionieriams ryškus režisieriaus stilius, subjektyvumas ir ironija pasirodė netinkami istorijai apie dujų kompanijos darbuotojus. Likusieji 870 metrų filmuotos medžiagos 1992-aisiais buvo sumontuoti į trumpametražį filmą, įrodantį, kad „Pajūrio klimatas“ būtų buvęs vienas originaliausių kada nors sukurtų latviškų filmų.

Apie režisierių:

Rolandas Kalninis gimė 1922 m. Istroje, Latvijoje. Nuo 1947 m. Rygos kino studijoje dirbo režisieriaus asistentu, 1960–1990 m. – režisieriumi. Nuo 1962 m. Latvijos kino kūrėjų sąjungos narys. Debiutinį filmą „Ilzė“ (Ilze) sukūrė 1959-aisiais. Kiti žymesni režisieriaus filmai: vaidybiniai „Akmenys ir skeveldros“ (Akmens un šķembas, 1966), „Kvėpuok giliai“ (Elpojiet dziļi, 1967), „Ketveri balti marškiniai“ (Četri balti krekli, 1967), „Karalienės riteris“ (Karalienes bruņinieks, 1970), „Ceplio afera“ (Ceplis, 1972), „Taperis“ (Tapers, 1989), „Aitrus vynas“ (Rūgtais vīns, 2007), dokumentinis „Pokalbis su karaliene“ (Saruna ar karalieni, 1980) ir kt. Rolandas Kalninis – vienas talentingiausių Latvijos režisierių, sovietmečiu patyręs ideologinį spaudimą ir cenzūros sistemos poveikį. Daug jo filmų buvo griežtai cenzūruojami, draudžiami rodyti viešai, net naikinami (kaip atsitiko su juosta „Pajūrio klimatas“ (Piejūras klimats, 1974).
 

Scenarijus: Olafs Zellis

Operatorius: Gvido Skulte

Muzika: Imants Kalniņš

Vaidina: Dzintars Veits, Pēteris Liepiņš, Ivars Kalniņš, Svetlana Bless, Helga Dancberga, Uldis Dumpis, Edgars Liepiņš, Arnolds Liniņš