Į pradžią

Kino teatruose pradedamas rodyti italų kino šedevras „Stebuklai“

repository_misc/news//mfile_426
2015-09-02

Rugsėjo pradžioje Lietuvos kino teatrus pasieks šviesus, ironiškas ir nepaprastai jautrus italų režisierės Alice Rohrwacher filmas „Stebuklai“ (2014). Praėjusiais metais Kanų kino festivalyje Didįjį žiuri prizą pelniusį filmą kino gurmanai galėjo išvysti Tarptautinio Kauno kino festivalio programoje, o nuo šių metų rudens filmas pristatomas Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Marijampolės ir Klaipėdos auditorijai.

„Stebuklai“ nukelia į nuošalų Italijos kampelį, kuriame gyvenanti šeima iš paskutiniųjų stengiasi išsilaikyti savo susikurtame pasaulyje. Toli nuo beprotiško tempo, politinių intrigų bei visa gožiančio kapitalizmo, vis dar klesti natūralaus gyvenimo įpročiai bei vertybės. Pagrindinė herojė dvylikametė Dželsomina, rūpinasi trimis jaunesnėmis seserimis bei drauge su užsispyrusiu tėvu Volfgangu prižiūri bičių ūkį. Ji yra ne tik svarbiausia darbininkė ūkyje, bet ir paauglė ieškanti savo vietos pasaulyje, tikrinanti santykius su tėvais ir aplinkiniais.

Tuo tarpu tvirtą gyvenimo viziją turintis tėvas priešinasi viskam, kas yra naujoviška, taip mėgindamas apsaugoti šeimą nuo artėjančios „pasaulio pabaigos“. Ir iš tiesų, idilės pabaiga atrodo kaip niekad arti, kuomet paaiškėja, kad pagal naujausius Europos sąjungos teisės reikalavimus teks arba modernizuoti ūkį, arba visiškai atsisakyti natūraliosios bitininkystės verslo. Finansinių sunkumų kamuojamai šeimai jaunoji Dželsomina mato vienintelę išeitį - dalyvauti groteskiškame televizijos konkurse, kurį veda gražioji fėja (akt. Monica Bellucci), „Tradiciškiausa ūkininkų šeima“ ir laimėti krūvą pinigų.

Režisierė Alice Rohrwacher filmą apibūdina kaip išgalvotą istoriją su autobiografiniais elementais, „tai filmas apie gyvenimą kaime, apie ypatingą tėvo meilę dukroms, apie ilgesį niekada neturėto sūnaus, apie gyvūnus ir apie mažučius televizoriuje gyvenančius žmones“. Pats filmo pavadinimas tarsi nurodo į kiekvieno gyvenime vykstančius mažus stebuklus, kuomet vaikams bręstant, jų pasaulis ima skleistis už įprasto ir jaukaus namų židinio ribų. Žengiant iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį neišvengiama įtampa ir konfliktai, tačiau tik taip įmanomi didieji gyvenimo atradimai.

Kaita – reiškinys, apimantis tiek praeitį, tiek dabartį ir ateitį – apibūdina ir šį magišką pasakojimą apie žmonių santykius, brandą, komercializacijos ir autentiško buvimo santykio groteską.

Filmas „Stebuklai“ („Le Meraviglie“,  rež. Alice Rohrwacher, 2014) rodomas:

Vilniuje  – kino teatruose „Pasaka“ ir „Skalvija“ nuo rugsėjo 4 d.
Kaune – kino teatre „Romuva“ nuo rugsėjo 4 d.
Marijampoloje – kino teatre „Spindulys“ nuo rugsėjo 11 d.
Panevėžyje – kino teatre „Garsas“ nuo rugsėjo 4 d.
Klaipėdoje - KEPA nuo spalio 6 d.